Egyre többen gyógyultak ki a COVID-19 betegségből, és miután elbocsátották őket a kórházból, és két koronavírus-tesztjük is negatív lett, többé már semmilyen veszélyt nem jelentenek környezetükre – mondják az orvosok, és arra kérik a lakosságot, hogy tartsák be az óvintézkedéseket, mert igen sok a tünetmentes eset.

Dr. Gordana Krtinić, a Szabadkai Közkórház járványügyi szakembere elmondta: az Egészségügyi Világszervezet ajánlásaival összhangban van az a protokoll, amely szerint a koronavírussal fertőződött pácienseket elbocsájtják: a betegeket akkor tesztelik, hogy már harmadik napja tünetmentesek. Ha a teszt negatív, a pácienst elbocsájtják azzal a feltétellel, hogy további 14 napig házi karanténban marad, majd ezt követően a tesztet a helyi orvosi rendelőben megismétlik, és az adott személy csak ezután végezheti megszokott tevékenységeit – olvasható a szabadkai önkormányzat sajtószolgálata által szerkesztőségünkhöz eljuttatott levélben.

– Ha a 14 napos elszigeteltséget követően a teszt ismét negatív lesz, a páciens teljesen gyógyultnak tekinthető, tehát többé már nem jelent veszélyt a környezetére, és visszatérhet mindennapi tevékenységeihez. Kérem a lakosságot, hogy ne féljenek azoktól, akik átestek a koronavírus-fertőzésen, és kórházban kezelték őket, mert két negatív teszt nélkül senkit sem bocsátunk haza, miután lényegében már nem hordozzák a kórokozót így nem terjeszthetik tovább a fertőzést – mondta el dr. Gordana Krtinić járványügyi szakember, a Szabadkai közkórház igazgatójának tanácsadója.

Másrészt, a közkórház szakemberei arra kérik a lakosságot, hogy ügyeljenek a személyek védekezésre, mivel a fertőzöttek mintegy 18 százaléka teljesen tünetmentes, viszont a vírust tovább tudja adni.

– Függetlenül attól, hogy lassan már lazítunk az óvintézkedéseken, még egyszer fel szeretném hívni a lakosság figyelmét, hogy továbbra is viseljenek maszkot, tartsák be az egymás közötti távolságot, illetve fertőtlenítsék és mossák gyakran a kezüket – mondta dr Krtinić.

Az orvosnő úgy értékelte, hogy Szabadkán az elmúlt két hétben a helyzet stabil, de továbbra is bizonytalan. Mivel egy új vírussal állunk szemben, amely ellen nincs védőoltás, és amely cseppfertőzéssel igen könnyen terjed, ezért nagyon fontos, hogy mindannyian betartsuk az orvosok tanácsait, mert csak ilyen módon tudjuk stabilan tartani a helyzetet, és ez kizárólag az emberek magatartásán múlik.

– S végül azt üzenem minden egészségügyi dolgozó nevében, akikkel az első naptól kezdve együtt küzdünk a járvány ellen, hogy mi a végsőkig ki fogunk tartani, ezért kérem, hogy önök is tartsanak ki –mondta dr. Gordana Krtinić.