A szerbiai gazdasági migrációval foglalkozó koordinációs testület hétfőn elfogadta azt a javaslatot, amely szerint egy új stratégiát dolgoznak ki a migráció megállítására és a 2021-2027-es időszakra vonatkozik.

A testület hat pontban fogalmazte meg azt a stratégiát, hogyan lehetne mérsékelni a Szerbiából gazdasági okok miatt távozók számát.

Danica Šantić egyetemi tanár, aki részt vett a stratégia kidolgozásában azt mondta, hogy mindenekelőtt azon intézmények számát kell növelni, amelyek ezzel a problémával foglalkoznak, ezen belül pedig az itt dolgozók száma is nagyon kevés. Második pontként pontosabb felméréseket kell végezni a témakörrel kapcsolatban.

„Tisztában vagyunk azzal, hogy a médiában nagyon sok téves adat jelenik meg. Az Eurostat tavaly decemberi jelentése szerint 52.000 szerb állampolgár kapott letelepedési engedélyt az EU-ban”- mondta a szakember, aki hozzátette, hogy a stratégia harmadik pontja, az ország társadalmi és gazdasági fejlődése, a negyedik pedig, hogy összehangolják az oktatási rendszert a munkaerőpiaccal.

„Itt főleg a felsőoktatásról van szó, hiszen a magasan szakképzett munkaerő távozik leginkább Szerbiából, elsősorban nekik kellene munkahelyeket teremteni” – mondta Šantić, aki a stratégia ötödik pontjaként a szülőföld és a kivándorlók közötti kapcsolattartást jelölte meg, a hatodik pontként pedig a belföldi gazdasági migráció ellenőrzését és irányítását.

„A 20. század közepétől intenzíven vándorolnak az emberek a városokba, a falvak szinte teljesen kihaltak. Most a kisebb települések kerültek sorra, innen vándorolnak a nagyobb városokba, mint például Belgrád, Újvidék, vagy Niš. A vidékfejlesztés fontossága kulcskérdés ebben a témakörben, ha azt szeretnénk, hogy az emberek a kisebb városokban maradjanak”- fejtette ki Danica Šantić.

Zoran Đorđević munkaügyi miniszter azt mondta, hogy a javaslat 2-3 hét múlva kerülhet a kormány elé, elfogadása után pedig egy akciótervet dolgoznak ki, amely konkrét feladatokat ad a szerb kormány tagjainak a stratégia megvalósítására.

A miniszter szerint nem tudni pontosan, hogy az utóbbi időszakban hányan hagyták el Szerbiát, de a jövő évi népszámlálás erre majd konkrét adatokkal szolgál.

____________________________________________________________________

Fotó:Pixabay