Az egy évvel korábbi adatokhoz képest megnőtt azoknak a szerbiai polgároknak a száma, akik nem bízva az illetékes intézményekben és tartva a következményektől, nem jelentenék be a korrupciót, derült ki a Kutatási, Átláthatósági és Elszámoltathatósági Központ (CRTA) Közvélemény és korrupció elnevezésű felmérésből, írja az N1 Televízió.

A megkérdezettek 97,5 százaléka szerint a korrupció káros a társadalomra nézve, de csak alig több mint 69 százalékuk tenne bejelentést a korrupciós esetekről.

A tavalyi közvélemény kutatás adataihoz képest 15 százalékkal nőtt azoknak a száma, akik szerint korruptak az intézmények illetékesei, és 12 százalékkal vannak többen azok, akik a következményektől tartva félnek bejelenteni a korrupciót.

„Szerbia polgárai szerint a korrupció legelfogadhatatlanabb formája az, amikor a választásokon a szavazatért adnak cserébe pénzt, vagy valamilyen szolgáltatást. A megkérdezettek 95 százaléka szerint az efféle viselkedés elfogadhatatlan. A tavalyi közvélemény kutatás során a megkérdezettek 93,6 százalékának volt hasonló álláspontja” – közölte a CRTA.

A felmérésből, amit november folyamán végeztek, az is kiderült, hogy a polgárokat a korrupció különböző formái közül legkevésbé az zavarja, amikor az például gyerekek óvodába való beíratásakor történik, és azt sem tartják elítélendőnek, ha egy sikeres beavatkozást követően ajándékozzák meg az orvost.