Becskereki kalandozásainkat továbbra is a Családi Kör tavalyi kvízjátékai kísérik, miközben a Bega partján sétálgatunk, régi újságokat lapozgatunk tehát, amelyek lapjai ugyan egyelőre még távol járnak attól, hogy megsárgulhattak volna, mégis, a maguk módján így a múltunkat, a közelmúltunkat idézik…

Olvasóink figyelmébe ajánljuk korábbi kvízjátékainkat is:

Megterem-e a rózsa a sivatagban?

(function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(d.getElementById(id))return;js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=’

Megértenénk-e még ma is nagyanyáink konyhanyelvét?

cdn.playbuzz.com/widget/feed.js

Ki látta itt suhanni seprűjén Harry Pottert a Duna felett?

cdn.playbuzz.com/widget/feed.js

Mennyit tudsz az Európai Unióról?

cdn.playbuzz.com/widget/feed.js

Kik voltak a vajdasági magyar színjátszás meghatározó egyéniségei az elmúlt évtizedekben?

cdn.playbuzz.com/widget/feed.js

Nukleáris totó a Sziget Fesztiválon

cdn.playbuzz.com/widget/feed.js

Fúziós totó a Sziget Fesztiválon

cdn.playbuzz.com/widget/feed.js

Melyek voltak a vajdasági magyar színjátszás legfontosabb fordulópontjai az elmúlt évtizedekben?

cdn.playbuzz.com/widget/feed.js

Melyek voltak színjátszásunk érdekes irányai az elmúlt évtizedekben?

cdn.playbuzz.com/widget/feed.js

Melyek voltak a vajdasági magyar színjátszás elmúlt évtizedeinek legemlékezetesebb pillanatai?

Tekintsük meg a teljes bejegyzést.

S álljon itt végül néhány izgalmas olvasmány, amit talán érdemes lehet feleleveníteni:

Mert szeretet nélkül nem megy (1. rész)

„Dargay Attila egyedülálló jelenség volt az animáció műfajában. Ahogy megrajzolta a figuráit, abban rettenetes sok kedvesség volt, egyszerűen nem lehetett nem szeretni. Olyasfajta érzelmeket szabadított fel, amelyek áttörtek minden korlátot. Ha nézték a filmjeit, kiült az emberek arcára a mosoly” – emlékezett vissza a nyolcvanharmadik életévében elhunyt alkotótársra Jankovics Marcell.

Hét évtizednyi formálódás (1. rész)

A szabadkai Gyermekszínház egy évig tartó előkészületek után, 1934-ben alakult meg Oton Tomanić mérnök kezdeményezésére az akkori Sokol Egylet keretein belül. Első bemutatóját ugyanebben az esztendőben, december 1-én tartotta. A gyermekszínház megteremtője, első vezetője, Oton Tomanić (Oto Tomandl) bábtanfolyamot végzett Ljubljanában. Abban az időben kizárólag marionettekkel dolgoztak, s Tomanić mintegy száz színdarabot írt.

Elveszve egy macho társadalomban

A legnehezebb talán azt meghatározni, hogy kicsoda-micsoda is tulajdonképpen Ladik Katalin, ezért a legegyszerűbb, ha azt mondjuk: művésznő. Sokan vagyunk, akik még az Újvidéki Színház színpadáról emlékszünk rá színésznőként, de a költészete meghatározó hatással volt nemzedékemre, írói-költői világának kialakulására, hangjátékait és hangköltészetét az Újvidéki Rádióban hallgattuk, foglalkozott mail arttal, vagyis küldeményművészettel, performance-ai pedig egy különleges, egyedi látásmódot és szemléletet jelenítettek meg, kiállításai nemzetközi visszhangot váltottak ki, és akkor a filmszerepeiről még nem is szóltunk…

Indul a VISSZHANG

A Szabad Magyar Szó az ötvenhatos magyar forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulóján indult, részben ezzel is tisztelegve a hősök és áldozatok emléke előtt. Példaképeket persze sokfelé találhat magának az ember, a forradalmi szellemet azonban mindig kiérleli valami – leggyakrabban az elnyomás.

Permanens forradalomban

„A helyzettel való közvetlen megismerkedés során kiderült, hogy mind a szovjet katonai parancsnokság, mind a magyar fegyveres erők parancsnokságának előzetes jelentései némiképp – negatív irányban – túlzónak bizonyultak; a katonákkal folytatott megbeszélés után átmentünk az MDP KV-be, ahol megbeszélést folytattunk Gerővel, Nagy Imrével, Kádárral, Szántó Zoltánnal, Hegedűssel, akik tájékoztattak bennünket a városban kialakult helyzetről és az általuk foganatosított intézkedésekről a rendzavarások felszámolása érdekében” – Anasztasz Ivanovics Mikojan (1895-1978) és Mihail Andrejevics Szuszlov (1902-1982) fogalmazott így az 1956.