Napra pontosan három évvel ezelőtt zárta ki soraiból a Vajdasági Magyar Szövetség az akkor még köztársasági képviselőjét, Varga Lászlót.

A képviselő akkor azt írta, hogy „olyan fegyelmi vétségek miatt zártak ki a párt soraiból, amelyeket nem is ismer a Fegyelmi Szabályzat.”

Az indoklás szerint Varga „megsértette a VMSZ alapszabályának rendelkezéseit, valamint a VMSZ tekintélyét romboló és érdekei ellen cselekvő tevékenységet folytatott”. Varga László egyik alapító tagja a Magyar Mozgalom nevű civil szervezetnek.

Varga László a kizárásról szóló hírt a legnagyobb közösségi portálon tette közzé:

KIZÁRVA!

A VMSZ Tanácsa 36 igen és 2 nem szavazattal, 1 tartózkodás mellett tegnap jogerősen kizárt a párt soraiból. 11 tanácstag nem vett részt az ülésen, én nem szavaztam. Többen azért nem jöttek el, mert nem értettek egyet a döntéssel, de a következményektől félve nem merték véleményüket nyíltan felvállalni.

Tisztelt Tanácstagok!

Nyilvánvaló, hogy már abban a pillanatban eldőlt a fegyelmi eljárás végkifejlete, amikor a VMSZ elnöke és néhány munkatársa július 16-án elindította ellenem az eljárást.
A Tanács tegnap egy olyan Fegyelmi Szabályzat alapján bírálta el a fellebbezésemet, amely szabályzat helyett ugyanannak a Tanácsnak kellett volna 2015. május 25-ig új Fegyelmi Szabályzatot elfogadnia. Még a jogszerűség látszatára sem ügyeltek.
Ráadásául olyan fegyelmi vétségek miatt zártak ki a párt soraiból, amelyeket nem is ismer a Fegyelmi Szabályzat. Kilenc plenáris és két bizottsági ülésről való távolmaradás miatt. Fellebbezésemben azt kértem, hogy az eljárás dokumentumaihoz mellékeljék a Képviselőház megalakulása óta eltelt 15 hónap jelenléti és távolmaradási statisztikáját, a frakció minden tagjára vonatkozóan, plenáris ülésekre, bizottsági ülésekre és szavazónapokra lebontva. Nem mellékelték. Szavaztak és kizártak.
Akik tegnap támogatták a kizárásomat a leglényegesebb körülményt tévesztették szem elől. A mai VMSZ-ben az eltiprás vagy a felemelkedés nem objektív érdemek alapján történik. Két ember rokonszenve vagy ellenszenve dönti el párton (és közösségen) belül is, hogy valakit kizárnak vagy éppen valamilyen felelős tisztségre kineveznek. A mai VMSZ-ben sohasem tudhatja az ember, hogy mikor fog éppen ő a kínpadra kerülni.
Emlékezzenek/emlékezzetek ezekre a sorokra, amikor Önök/Ti kerültök sorra.

Tisztelt Volt Tagtársaim!

Szeretném megköszönni azt a 14 évet, amelyet együtt tölthettünk. A kampányokat, az együtt elért sikereket, a közösen átvészelt nehéz pillanatokat.
A Vajdasági Magyar Szövetséget tisztességes és jószándékú tagok ezrei alkotják. Olyan emberek, akikre a párt jelenlegi vezetői csak az aláírásgyűjtések, a háztól-házig járások és a szavazások során számítanak. A párttagok döntésekbe nem szólhatnak bele. Az utóbbi időben már a helyi közösségi kérdésekben sem kérik ki a tagság véleményét.
Az a két ember, aki ma a Vajdasági Magyar Szövetséget vezeti, nem tudja elfogadni a sokféleséget. Nem képesek eltűrni, hogy kettejük véleményén kívül más meggyőződések is teret nyerhessenek. „Aki nincs velünk, az ellenünk van, aki ellenünk van, azt eltiporjuk” – vallják.
Ezért van a VMSZ hónapok óta mélyrepülésben. Aki kilátogatott a palicsi Szent István-napi rendezvényre, meggyőződhetett erről. A buszok üresen vagy félig üresen érkeztek. Az elnöki beszéd után alig hallatszott taps. Nyilván másoknak is feltűnt hogy hány a VMSZ-es parlamenti képviselő, MNT-vezető vagy VMSZ elnökségi tag maradt távol legnagyobb nemzeti ünnepünkről.
Miről szól ez? Arról, hogy néhány hónap leforgása alatt látványosan meggyengült a közösségi összetartozás érzése.
Amennyiben úgy tudtam volna tenni az elmúlt hónapokban, hogy minden rendben van, akkor ma is a VMSZ alelnöke lehetnék. De nem tudtam szó nélkül hagyni a szemem láttára zajló közösségi leépülést. Hát, ezért zártak ki tegnap.

Varga László, parlamenti képviselő

Varga kizárása egy lavinát indított el, s később nyolcvankét tagot zártak ki, azért, mert beléptek a Magyar Mozgalom nevet viselő civilszervezetbe. Varga László előtt a párt kizárta soraiból Kasza Józsefet, aki a párt tiszteletbeli elnöke volt, valamint Bunyik Zoltánt is.

Bunyik Zoltán 2010. február 1-én fegyelmi eljárást kezdeményezett Pásztor István, a VMSZ elnöke és Pásztor Bálint, a VMSZ Elnökségének tagja, a Kisebbségi Parlamenti Frakció vezetője ellen, mert állítása szerint nem volt testületi határozat arra, hogy a VMSZ parlamenti képviselői a köztársasági költségvetés ellen szavazzanak.

A VMSZ Fegyelmi Bizottsága február 8-i ülésén megállapította, hogy a VMSZ Fegyelmi Szabályzata értelmében fegyelmi eljárást csakis egyazon helyi szervezethez tartozó tagok kezdeményezhetnek. Ennek értelmében a fegyelmi kezdeményezés formailag alaptalan.
A Fegyelmi Bizottság az eljárási hiányosság ellenére is érdemben foglalkozott a beadvánnyal és megállapította, hogy az tartalmában sem felel meg a valóságnak, mert 2009.12.19-én Bácskertesen a legszélesebb konzultációs fórumon vitatták meg a költségvetési szavazás kérdését. A december 19-i ülésen – VMSZ Tanácsának, köztársasági és tartományi parlamenti képviselőinek, tisztségviselőinek és önkormányzati vezetőinek, városi, községi, körzeti és helyi szervezetei elnökeinek együttes értekezletén – az a döntés született, hogy amennyiben a képviselők által átadandó módosító indítványokat nem fogadják el, a VMSZ 4 képviselője nem szavazza meg a költségvetést.
A tények alapján a Fegyelmi Bizottság megállapította, hogy fegyelmi vétségnek még csak a gyanúja sem áll fenn, ezért az eljárás megszüntetése ezen az alapon is indokolt.

A VMSZ Elnöksége 2010. január 29-i ülésén fegyelmi eljárást kezdeményezett Bunyik Zoltán, a VMSZ Újvidéki Városi Szervezete Belvárosi Helyi Szervezetének tagja ellen, mert a különböző internetes hírportálokon a VMSZ Elnökségének és tisztségviselőinek döntéseit bírálta, a VMSZ politikai lépéseit becsmérelte, ami által folyamatosan szembement a Párt testületeinek döntéseivel. A Fegyelmi Bizottság 2010. február 10-i ülésén megállapította, hogy Bunyik Zoltán az utóbbi időben az internetes közösségi portálokon való nyilvános megnyilvánulásai kimerítik a Fegyelmi Szabályzat 3. szakaszának 2. pontját, ezért a Fegyelmi Szabályzat alkalmazásával kizárta a Vajdasági Magyar Szövetségből.

A VMSZ Elnöksége 2010. január 29-i ülésén fegyelmi eljárást kezdeményezett Kasza József, a VMSZ tiszteletbeli elnöke ellen, mert sajtónyilatkozataiban becsmérelte a VMSZ vezetését, elferdítette a tényeket, a VMSZ politizálási eredményei kapcsán csúsztatásokkal élt, ezáltal pedig a közvélemény előtt negatív fényben tüntette fel a Pártot és annak tisztségviselőit. A Fegyelmi Bizottság 2010. február 10-i ülésén megállapította, hogy Kasza József elkövette a terhére rótt fegyelmi vétségeket, nyilatkozatai kimerítik a Fegyelmi Szabályzat 3. Szakaszának 2. pontjában leírtakat, ezért a Fegyelmi Bizottság a Fegyelmi Szabályzat rendelkezéseinek alkalmazásával Kasza Józseftől megvonta a tiszteletbeli elnök címét és kizárta a Vajdasági Magyar Szövetségből – írta akkor a Fegyelmi Bizottság által kiadott közleményben.

Nyitóképünkön (balról jobbra): Varga László, Pásztor István és Pásztor Bálint. A hátsó sorban Vicsek Annamária és Fehér László.