Romana Tomc szlovén európai parlamenti képviselő csatlakozott azon országok képviselőihez, akik az Európai Bizottsághoz fordultak amiatt, hogy az osztrák kormány csökkenteni akarja az Ausztriában munkát vállaló külföldi állampolgárok nem Ausztriában élő gyermekei után járó családi pótlékot – írta a szlovén sajtó pénteken.

Szlovéniában 10 600 gyermeket érintene az intézkedés.

Az európai parlamenti képviselők arra kíváncsiak, hogy a bizottság szerint diszkriminatív-e, ha egy tagállam a külföldön élő gyermekeknek járó támogatást az adott ország életszínvonalához igazítja, hogy egy másik országban élő EU-állampolgárok, akik az otthoniakkal azonos járulékokat fizetik, ugyanolyan szociális juttatásra jogosultak-e, és hogy Ausztria lépései összhangban állnak-e az uniós jogszabályokkal, különös tekintettel a szociális biztosítási rendszerek összehangolásáról szóló 2004-es jogszabállyal.

A bizottságnak benyújtott dokumentumot, amely Tomc kezdeményezésére lengyel, magyar, szlovák és román európai parlamenti képviselők közreműködésével írtak meg, kilenc ország és öt politikai csoport képviselői írták alá – közölte a Magyar Távirati Iroda.

Anja Kopač Mrak munkaügyi, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter korábban a sajtónak úgy nyilatkozott: Szlovénia szigorúan ellenzi az olyan kezdeményezéseket, amelyek diszkriminálják a szlovén munkavállalókat Ausztriában. Amennyiben születik ilyen törvény, Szlovénia összhangban az uniós joggal eljárást indít Ausztria ellen az Európai Bíróságon – hangsúlyozta.

Úgy vélte: egy ilyen határozat megsértené a szociális biztosítási rendszerek összehangolásáról szóló uniós törvényt, amelyet közvetlenül alkalmaznak minden uniós országban, és amely nem engedi meg azon munkavállalók családjai után járó támogatások csökkentését, amelyek más EU-tagországban élnek.

Az új osztrák kormány a múlt héten pénteken döntött arról, hogy csökkenti az országban dolgozók, illetve legálisan tartózkodók külföldön élő gyermekei után járó szociális juttatásokat.

Sebastian Kurz bejelentette: azon gyermekek után folyósított családtámogatásról van szó, akik olyan országokban élnek, ahol az ausztriainál alacsonyabbak a megélhetési költségek. Ausztria nyolc országgal határos, köztük olyan volt szocialista országokkal, mint Csehország, Szlovákia, Magyarország és Szlovénia, ahol lényegesen alacsonyabbak a bérek és juttatások.

Karin Kneissl osztrák külügyminiszter a hét elején első hivatalos külföldi útjára Szlovákiába utazott, ahol elmondta: Bécs összeurópai szinten akarja megvitatni, hogy a gyermekeknek járó juttatások tükrözzék az egyes országok életszínvonalát, jólétét és vásárlóerejét.