A Szentpétervári Nemzetközi Kulturális Fórum megnyitóján Vlagyimir Vlagyimirovics Putyin orosz elnök mondott beszédet – tudósított fotókkal gazdagon illusztrált bejegyzésében a Facebook-profilján Haris Pašović, az ismert és világhírű bosnyák színházi rendező, aki korábban rendszeresen dolgozott a szabadkai Népszínház társulatával is, s ezúttal szarajevói színházának képviseletében vett részt a rendezvényen. Putyint idézve Pašović kiemelte, hogy az orosz elnök szerint a kultúra és a nemzetközi kulturális együttműködés különösen fontos, mert közelebb hozza egymáshoz az embereket és elejét veszi a szélsőségességnek, a szélsőségesség kialakulásának és a szélsőségek terjedésének.
Putyin elnök a Szentpétervári Nemzetközi Kulturális Fórum megnyitóján jelentette be azt is, 2019-ben úgynevezett Színházi Olimpiát tartanak Szentpétervárott.
Haris Pašović bejegyzésében kitért arra is, hogy a megnyitóbeszédének elmondása után Putyin elnök pont mögötte foglalt helyet a nézőtéren a közönség soraiban.

Putyin elnök a nézőtéren, az alkalmi fotós háta mögött (Haris Pašović felvétele)

A Szentpétervári Nemzetközi Kulturális Fórumnak magyar vonatkozása is volt, ugyanis a rendezvény zárónapján, hétfőn együttműködési megállapodást írt alá a budapesti Fővárosi Nagycirkusz és a világhírű Orosz Állami Cirkusz, a Roszgoszcirk. A szerződés értelmében az intézmények többek között közös előadások szervezéséről, lebonyolításáról és a szakmai tapasztalatok megosztásáról döntöttek – tájékoztatta a nyilvánosságot Fekete Péter miniszteri biztos, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója. A Szentpétervári Nemzetközi Kulturális Fórum egy „gigantikus találkozó”, amelynek keretében számos színházi, utcaszínházi és cirkuszművészeti program zajlott – mesélte az igazgató.

Jelenet a Szentpétervári Nemzetközi Kulturális Fórum megnyitójából (Haris Pašović felvétele)

Fekete Péter elmondta, hogy meghívást kapott a programra a magyar Nemzeti Színház, amely Valerij Fokin rendezésében a Dosztojevszkij-novellából írt színdarabot, A krokodilust adta elő, a szentpétervári Juszupov-palotában pedig Szőcs Géza Raszputyin című drámáját mutatták be. A Roszgoszcirk egy hatalmas cirkuszművészeti intézmény, amely több mint negyven cirkuszt üzemeltet és több ezer cirkuszművészt foglalkoztat. Az ő szervezésükben zajlott a fórum cirkuszművészeti szekciója, amelyen tizenhét ország cirkuszi vezetői tartottak előadásokat és egyeztetéseket, a zárónapon együttműködési megállapodásokat írtak alá.
A Fővárosi Nagycirkusz igazgatója egy plenáris ülésen tartott előadást a magyar cirkuszművészeti programról, amely a művészeti ág közfeladat-ellátási lehetőségeit elemezte.

Haris Pašović szerfije a Szentpétervári Nemzetközi Kulturális Fórum megnyitóján készült

„Ahogyan a színházban a színházpedagógia vagy a múzeumban a múzeumpedagógia, úgy a cirkuszi szférában a cirkuszpedagógia az, amely nagyon komoly közoktatási és köznevelési feladatokat láthat el” – nyilatkozva Budapestre hazatérve Fekete Péter. Mint mondta, a magyar és az orosz állami cirkusz keretszerződése a közös rendezvények, fesztiválok szervezésén és lebonyolításán vagy egymás produkcióinak befogadásán túl azt is tartalmazza, hogy a magyar cirkuszpedagógiai programról elindulhat egy nemzetközi, közös gondolkodás.
A megállapodást magyar részről Fekete Péter, orosz részről pedig Dimitrij Ivanov, a Roszgoszcirk főigazgatója írta alá.

(Haris Pašović felvétele)