A Fehér Ház csütörtökön folytatta felszabadító hadjáratát: újabb fölösleges, bürokratikus, emberbéklyózó szabályozást törölt el az Obama-korszakból. Ezúttal azt tette lehetővé – természetesen némi díjbefizetés fejében –, hogy amerikai vadászok elefántfejeket hozzanak haza Zambiából és Zimbabwéből. A korábbi „szabadságellenes” rendelet tiltotta ugyanis, hogy az Afrikában leölt nagyvadak, különösen elefántok, trófeáit hazahordják a büszke puskások.

Ifj. Donald Trump, a büszke farokvadász egyik afrikai kalandjának trófeájával – meg a nagykéssel a – kezében (Fotó: New York Daily News)

Ifj. Donald Trump, a büszke farokvadász egyik afrikai kalandjának trófeájával – meg a zsákmányszerző nagykéssel – a kezében (Fotó: New York Daily News)

Az amerikai sajtó pillanatok alatt feltárta a szabadságosztó dereguláció lényegét: Ifj. Donald Trump, az elnök legidősebb gyermeke a közelmúltban egy levágott elefántfarokkal – meg egy nagy késsel – a kezében pózolt afrikai kalandja során.

A fekete kontinensen évente 33 ezer elefántot lőnek le, engedéllyel vagy anélkül, a milliomos vadászok kedvtelésből, valamint orvvadászok, akik az agyarak forgalmazásából próbálnak meggazdagodni. Trumpék legújabb húzása természetesen hatalmas felháborodást keltett a természetvédők körében, és perceken belül számtalan internet-mémet inspirált.

A Trump-tábor, valamint egy-két jobboldali agytröszt viszont azt próbálja elhitetni a közvéleménnyel, hogy az elefánttrófeák importja valójában segíteni fog a nagyvadak életének megmentésében, hiszen a vadászok által befizetett díjakat majd az elefántok védelmére fordítja az amerikai kormány.

Lehetne persze azzal érvelni, hogy Trumpéknál „nagyobb” emberek is vadásztak elefántra, pl. (borítóképünkön) Theodore Roosevelt elnök 1909-ben Kenyában, elnöki mandátumának lejárta után. A New York Times a tavasszal megjegyezte, hogy id. Trump ovális irodabeli íróasztalán egy Roosevelt-szobor áll, tehát a természetvédelemről híres előd nyilván megihlette a jelenlegi államfőt. Így az elefántvédelem érve sem okvetlenül hamis.

Csakhogy Roosevelt az ország legnagyobb természetvédője volt, a nemzeti parkok és az állatvédelmi területek megalapítója. Másfél texasnyi területet helyezett védelem alá – miközben Trumpék egymás után szüntetik meg azok védelmét az olajipar terjeszkedése érdekében, valamint a szénbányák szennyvizének „védelmében”.

Arról nem is beszélve, hogy Roosevelt – aki valóban nagy vadász volt, a szó legnemesebb értelmében – gyűlölte a dúsgazdagokat és undorodott még a velük való beszélgetéstől is: „Azt hinné az ember – mondta egyszer –, hogy érdemes meghallgatni a milliomosokat. Csakhogy általában semmit nem tudnak saját üzletágukon kívül.”

Teddy Roosevelt – akinek természetszeretete ihlette a plüssmackók ma is használatos angol elnevezését (Teddy bear) – annak idején személyesen állt amerikai seregek élén, míg kései utódja lábfájdalmakra hivatkozva kerülte el, hogy a vietnami háborúban szolgáljon. A Trump-elnökfiaknak nyilvánvalóan nem fáj a lábuk afrikai vadászkalandjaik során.


FRISSÍTÉS (2017. november 18.): A hatalmas felháborodást észlelve Trump másnap a Twitteren azt írta, hogy mégsem egészen úgy van, ahogy előző nap bejelentették: Zimbabwéből mégsem szabad behozni elefánttrófeákat, és majd még alaposan átnézi a dolgokat, mielőtt a rendelet életbe lépne.