Thomas Alva Edison (1847. február 11. – 1931. október 18.) amerikai elektrotechnikus, üzletember, feltaláló; születésnapja Ronald Reagan, az Amerikai Egyesült Államok elnökének 1983-as deklarációja óta a Nemzeti Feltalálók Napja (National Inventors’ Day) az USA-ban.

„A zseni egy százalék ihlet, kilencvenkilenc százalék verejték”

A Menlo Park varázslója számos találmány kiötlője volt. A legszorgalmasabb feltalálónak tartják, mivel 1093 szabadalom kapcsolódik a nevéhez. Nem mindegyik találmánya teljesen új, néhányat munkatársai ötleteiből fejlesztett tovább. Volt olyan négyéves időszaka, amikor 300 találmányt jelentett be, vagyis ötnaponta egyet.

Thomas Alva Edison találmányával, a fonográffal

A nevéhez fűződik a Motion Picture Patents Company cég létrehozása is, mely a kor 9 legnagyobb filmstúdiójának tömörüléséből született meg (közismert nevén az Edison Trust). Hangosfilmmel is kísérletezett. Azért lett a filmgyártás későbbi központja Hollywood, mert Edison cégének monopolhelyzete miatt az alakuló filmstúdióknak nyugatra kellett költözniük, saját birodalmuk létrehozására.

12 éves korában a vasútnál kezdett dolgozni: újságokat, ételt árult. Az egymaga írt, szerkesztett és nyomtatott újságja jövedelmét fordította kísérleteire. Távírászként kezdett foglalkozni a távíró tökéletesítésével (1868). 1876-ban fölállított laboratóriumában kb. ezer szabadalmat kísérletezett ki és lett ezáltal a világ legtermékenyebb feltalálója. Szénpormikrofonjával megnövelte a Bell-féle telefon hatótávolságát (1876). 1878-ban szabadalmaztatta a mechanikai hangíró és visszajátszó eszközt, a hengeres fonográfot. 1879-ben föltalálta a szénszálas izzólámpát. 1882-ben üzembe állította a világ első villanytelepét New Yorkban.

Edison budapesti látogatásakor, 1911. szeptember 11-én, (az autóban)

Mozgóképvetítőt szerkesztett (1889), és tökéletesítette a lúgos nikkel-vas (NiFe) akkumulátort. Munkatársai közé tartozott (többek közt) Puskás Tivadar és későbbi nagy ellenfele, Nikola Tesla is. 1940-ben a Metro-Goldwyn-Mayer filmstúdió két filmet is készített az életéről: A Young Tom Edisonban Mickey Rooney, az Edison the Manben Spencer Tracy alakította a feltalálót.

forrás: wikipédia