Néhány nappal ezelőtt végleg lakat került a Vranjske Novine szerkesztőségének az irodahelyiségeire, s a huszonhárom éve megjelenő nyomtatott kiadás mellett a hetilap portálja is megszűnt. Az Insajder.net tényfeltáró- és hírportál szerint Dél-Szerbia legrangosabb médiumának a működését a rá nehezedő anyagi és politikai nyomás lehetetlenítette el.

A hetilap szerkesztőségét és a lapot kiadó vállalatban ugyanis hetek óta tartózkodnak az adórendőrség és más felügyelőségek képviselői, s a vállalat kénytelen volt bejelenteni a csődeljárást.

A Danas napilap szerint a Vranjske Novinét annak ellenére szüntették meg, hogy a vállalat rendezte az állam iránti tartozásait, s a dél-szerbiai hetilap esete nem az első, amikor is az adóhivatal, illetve az aktuális hatalom kettős mércét alkalmazva nyomást fejt ki annak érdekében, hogy az őket bíráló hangokat elhallgattassák.

Korábban, 2015-ben a Kikindske Novine folyószámláját az adóhivatal tévedése miatt hat hónapon keresztül zárolták, s három hónapig nem is jelent meg a hetilap. Ez idő alatt számos hirdetőt elvesztettek, így a Kikindske a továbbiakban gyakran késve jelent meg.

Željko Bodrožić, a hetilap fő és felelős szerkesztője szerint az adóhivatal a rájuk szabott profitadó előlegét számolta el a valós értéknél kétszázszorosnál nagyobb összegben.

Az észak-bánáti körzet híreit közlő hetilap esete számos vitát gerjesztett, mivel az adózási eljárásról szóló törvény abban az esetben lehetővé teszi a kényszer megfizettetés elhalasztását, amennyiben az veszélyezteti a kérdéses cég likviditását. Ez persze érvényes azokra a kormányközeli médiumokra is, akik milliós adósságokat halmoztak fel, a Kikindskenél persze e törvény rendelkezéseit nem vették figyelembe.

Példának okán a belgrádi Pink Televízió, a hatalmas, több százmillió dináros adósságai ellenére él és virul, sőt nemrég még Željko Mitrović cégének (Pink International Company) több mint hét millió eurós hitelkérelmét is jóváhagyták. 2014 és 2016 között ugyanis a „rózsaszín tévé” az adóhivatal legnagyobb adósainak a listájára is felkerült, ezért is érthetetlen, hogy miképpen hagyták jóvá a hitelkérelmüket.

A Tényfeltáró Újságírással foglalkozó Központ (CINS) jelentése alapján a Pink csak 2016 márciusában mintegy 3, 5 millió eurós összegre tett szert, amit „rövid távú kölcsönként” könyveltek el, s ez a címszó alatt, a vállalat több hitelt is felvett. Két évvel ezelőtt több mint 3, 5 millió eurót fizettek be így a vállalat folyószámlájára, 2014-ben az állam pedig 120 ezer eurós segélyben részesítette a Danas napilap szerint.

A Vranjske Novinehoz hasonlóan, korábban a Kurir országos napilap is az adóhivatal célkeresztjébe került. S egészen „véletlenül” akkor történt mindez, amikor a bulvárlap kritikusan kezdett írni az aktuális hatalomról. Az újságot kiadó Adria Media Group folyószámláját „megelőző” alapon ez év júliusának az elején zárolták, s amíg Aleksandar Rodić, az AMG elnöke váltig azt állította, hogy a cég az állam irányában lerendezte az összes tartozását, addig a rezsim közeli bulvárlapok (Informer, Srpski Telegraf stb.) egymást túllicitálva kürtölték szét, hogy állítólagosan mekkora összeggel is tartozik az államnak a szófogadatlan bulvárlap. Az egymás túlkiabálásában ezek olyan 450 millió dináros összegig jutottak el, de a belgrádi Danas az illetékesektől több alkalommal is megkérdezte, hogy Kurirnak konkrétan mekkora is az adóssága, de idáig egyszer sem méltatták őket válaszra. Az adóhivatal ugyanis az adózási eljárásról szóló törvény hetedik cikkelyére hivatkozva merült mély hallgatásba,

Ez a cikkely értelmében egyébként azokat az adózási eljárásokat tekintik titkos adatnak, amelyek kivizsgálás előtti, vagy pedig bírósági eljárás alatt vannak, illetve azokat az adatokat, amelyek technológiai szabadalmakról és eljárásokról szólnak, amelyeket az adóköteles alkalmaz, s amelyekhez az adózási eljárásban szereplő személyek a kérdéses szabálysértési, vagy kivizsgálás előtti, illetve bírósági eljárások során jutottak. Július folyamán az adóhivatal a Novosti folyószámláját is zárolta egy 2009-es évből származó tartozás miatt. A cég egyébként ekkor a különböző járulékok és jövedelmek után 103-, a be nem fizetett jövedéki adó után pedig 25 millió dinárral tartozott az államnak, ami a kamatokkal együtt összesen 284 millió dináros adósságot jelent. A Večernje Novosti napilapot is megjelentető cég helyzete viszont annyiban különbözik a sorstársaitól, hogy ellentétben a Kurirral, a Vranjskeval és a Kikindskevel, az állam a belgrádi lapkiadó kisebbségi társtulajdonosa, s így a blokád ellenére továbbra is jelen vannak a piacon. Sőt a napilap élére nemrég Milorad Vučelićet nevezte ki, aki a kilencvenes években az akkor (is) hatalmon lévő Szerb Szocialista Párt vezető személyisége és a Szerb Rádió és Televízió vezetője volt. A szerbiai újságíró-egyesületek a Kikindske Novine és a Vranjske esetében is egyaránt reagáltak, s felhívták a figyelmet arra, hogy a hatalom lényegében az adóhivatalt használja fel a szófogadatlan médiumok elnémítására.

A Danas napilap munkatársai egyébként az adóhivatal illetékeseit is felkeresték. Arra voltak kíváncsiak, hogy miképpen döntik el, hogy mely médiumokat is ellenőrzik, illetve korábban, 0 dinár tartozás végett zárolták e valakinek „megelőző lépésként” a folyószámláját, s hogy leellenőrizték-e, hogy a Pink, a Studio B, a Happy TV, az Informer, a Srpski Telegraf, a Novosti és a Politika tulajdonosai befizették az adót, illetve a hozzájárulásokat. Gondolom mondani sem, kell, hogy idáig egy kérdésre sem kaptak választ az adóhivataltól.

Nyitókép: Julian Stratenschulte / EPA