Uniós támogatásával teszik újra hajózhatóvá Bánátban és részben Románia területén a Temesvárt a Tiszával összekötő Bega-csatornát – írta az Adevarul című román napilap. A Temes megyei önkormányzat és a Bánsági Vízmedence Vízügyi Igazgatósága (ABAB) írta alá az erre vonatkozó finanszírozási szerződést a Bega-csatorna hajózási infrastruktúrájának helyreállítása elnevezésű projektben. A Románia–Szerbia interregionális fejlesztési programban megvalósuló beruházás értéke csaknem tizennégymillió euró, aminek felét Romániában, felét pedig Szerbiában használhatják fel.
A romániai költségek nyolcvanöt százalékát az Európai Unió forrásaiból, tizenhárom százalékát a román költségvetésből, két százalékát pedig a Temes megyei önkormányzat költségvetéséből biztosítják. A Bega-csatorna romániai szakaszán felújítják a románszentmihályi (Sanmihaiu Roman) zsilipet, vásárolnak két uszályt és egy kotróhajót, és elkészítik a csatorna melletti határátkelőhely megvalósíthatósági tanulmányát.
A szerződés értelmében Vajdaságban felújíttatják a felsőittabéi (Srpski Itebej) és a begafői (Klek) zsilipet, kotróhajót vásárolnak a csatorna karbantartására, és megépítik a csatorna melletti kerékpárutat.
Titu Bojin, az ABAB vezérigazgatója elmondta, hogy a szerződés értelmében negyvennyolc hónap alatt kell elvégezni a munkálatokat, de reményét fejezte ki, hogy jóval a határidő előtt megindulhat a hajóforgalom Románia és Szerbia között a Bega-csatornán. Ehhez persze szükség lesz arra is, hogy a vajdasági kormány is hozzájáruljon a vízi határátkelő megnyitásához.

Temesváron 2012-ben avattak emléktáblát – a román tengerészet napján – annak tiszteletére, hogy ekkor volt kétszáznyolcvan éve, hogy hajózhatóvá vált a városon átvezető Bega-csatorna. Az emléktábla felidézte, hogy 1732-ben jutott el ide az első hajó a kikotort Bega-csatornán Pancsováról. Szekernyés János temesvári helytörténész akkor elmondta, hogy nemcsak a kor mércéjével, hanem mai szemmel is jelentősnek számít a Temes-köz mocsarainak a 18. század első felében történt lecsapolása, a Bega és a Temes folyó szabályozása. Ennek a következménye ugyanis, hogy bár Temesvár neve a Temes folyóra utal, a városon a Bega folyik át. Az osztrák szolgálatban álló Fremant Miksa holland vízmérnök úgy tervezte meg a térség vízügyi rendszerét, hogy a mesterséges medrekbe terelt két párhuzamos folyó közül a Bega (régi nevén Kistemes) haladjon át Temesváron

Bánságban az osztrák adminisztráció a 18. század első felében, 1732-ben tette hajózhatóvá a Bega-csatornát. A 19. században duzzasztógátakkal és zsilipekkel érték el, hogy immár nagyobb hajók is eljuthassanak Temesvárra. A hajózható Bega-csatorna alapozta meg Temesvár és a Bánság gazdasági felemelkedését. Az itt megtermelt gabonát, később pedig a Temesváron gyártott ipari termékeket vízi úton szállították el. Hajón érkeztek Temesvárra a városban épült gyárak berendezései és 1857-ben az épülő Szeged-Temesvár vasútvonal első gőzmozdonyai is.
A begai hajózást a trianoni határok lehetetlenítették el. A Románia és Jugoszlávia közötti hajóforgalom 1958-ban állt le. A Moszkvából irányított Jugoszlávia-ellenes kampány idején ráccsal zárták el a Bega medrét, hogy még búvárok se juthassanak át a folyón egyik országból a másikba. A csatorna romániai szakaszán az 1960-as évekig közlekedtek hajók.