Szabó Magda író, költő és műfordító születésének közelgő századik évfordulója alkalmából nyílt kiállítás Annyi titkom maradt… címmel kedden a Petőfi Irodalmi Múzeumban, vagyis a budapesti PIM-ben. Szabó Magda könyvei egytől egyig kincsesládák, az Ókút mélyén, Az ajtó mögött vagy Abigél szobra alatt, a Régimódi történetben sokkal több titok rejlik, mint bárhol máshol talán a magyar irodalom lapjain – mondta el a megnyitón a 2007-ben elhunyt szerzőről Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár. Hozzátette: Szabó Magda könyveinek és olvasóinak élt, új korszakot teremtett a magyar irodalomban. Műveinek megfilmesített változatait az is ismerte, aki egyáltalán nem olvas.

Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára az Annyi titkom maradt… című, a száz éve, 1917. október 5-én született Szabó Magda íróra emlékező kiállítás megnyitóján (Bruzák Noémi felvételei / MTI)

Prőhle Gergely, a PIM főigazgatója elmondta: az alapvetően Szabó Magda szövegeire épülő, interaktív tárlat egy rendkívül gazdag és hosszú életpálya lenyomatát tárja a közönség elé. „Szabó Magdát egy dolog érdekelte, az életmű, a munkája. És abban a munkában ő nem volt református, konzervatív, úriközép vagy épp debreceni … Abban a munkában ő író volt, akinek egyetlen célja volt: világokat teremteni a lehető leghitelesebben” – fogalmazott a tárlatot megnyitó Háy János József Attila-díjas szerző. Mint mondta, a PIM kiállítása a Szabó Magda személyében rejlő forgandóságot, impulzivitást ragadja meg.
„Meghozza a kedvet, hogy örüljünk annak, hogy élünk, hogy ennyire gazdag lehet egy emberi élet” – fogalmazott Háy János. A négy kisebb termet elfoglaló, személyes tárgyakat, fényképeket és számos, megjelent kötetekből és levelezésekből származó szövegrészletet felvonultató tárlatot jövő márciusig látogathatja a közönség.