Akik már éltek a nyolcvanas években azoknak mond valamit az a név, hogy Startas sportcipő. Akkoriban ez egy menő jugoszláv termék volt, a Borovo cipőgyár készítette és árusította üzleteiben. A Borovo mint márkanév a délszláv háború és az ország szétesése óta már a múlté itt Szerbiában, jogutódjaként a Borelli jelent meg és igyekezett túlélni, amely 15 évig várt a beruházóra, aki magánosítja. Ez a történet most úgy néz ki befejeződött, ugyanis a Borelli a héten csődbement.

Az anyacég, a Borovo a hasonló nevű horvátországi településen még 1931-ben jött létre, alapítója Jan Bata volt. A cég a Borovo nevet a háború után, 1946-ban kapta. Számukra az aranykort a nyolcvanas évek jelentették, amikor 23 ezer embernek biztosítottak munkát és éves szinten 23 millió pár cipőt, emellett 580 ezer autógumit és 12.500 tonna gumiból készült egyéb terméket állítottak elő. Az ország szétesését követően a cég továbbra is működött és működik is Horvátországban, az egyik legfrissebb hír szerint új cipőmárkát dobtak piacra nemrégiben. Szerbiában 1997-ben kezdte meg működését a Borelli, zombori székhellyel. A fénykorban a borovói középiskolában olyan szak is működött, amelynek befejezésével a diákok a gyár valamely üzletében helyezkedhettek el.

Azokon a településeken, ahol voltak/vannak Borelli üzletek, néhány hónapja már látható volt, hogy a boltok bezártak, ugyanis a zombori Gazdasági Bíróság három hónappal ezelőtt indította meg a csődeljárást és a dolgozók egy része már akkor utcára került. Akik maradtak, azok számára pedig ezen a héten fejeződött be a munka.

A Borelliben sokan láttak perspektívát, szerbiai és külföldi érdeklődők is voltak, akik megvásárolták volna, viszont komoly kerékkötő volt, hogy a mai napig nem rendezték a tulajdonjogi viszonyokat a horvátországi anyacéggel, annak ellenére sem, hogy a bejelentések szerint ez államközi szinten napirenden szerepelt.

A nyáron a Borelli által felhalmozott adósság miatt indult csődeljárás, amely júliusban meghaladta az 1,8 milliárd dinárt, a cég számlája pedig 750 millió dinár miatt volt zárolva, ezért akkor Pavel Severinji személyében csődgondnokot nevezett ki a bíróság, a hitelezőknek pedig 60 napjuk volt követeléseik bejelentésére.

Két évvel ezelőtt hat vállalat érdeklődött a Borelli iránt, ezek között voltak szlovén, horvát és olasz cipőgyárak is.

A csődeljárás elindításakor a Borelli egy olasz és egy német cipőgyár részére dolgozott, a német B. Stump Baiernek katonai csizmákat és sportcipőket gyártott. A most előállt helyzetben nem tudni érdeklődnek-e még az együttműködés iránt.

A Magánosítási Ügynökség a Borellit közérdekű vállalattá minősítette évekkel ezelőtt, de a gyakorlat azt mutatja, nem így kezelték. A vállalat megszűnt, bezártak több mint 100 boltot és több mint ötszáz dolgozó került az utcára. Mi sem bizonyítja jobban azt, hogy ez a márkanév mélyen beleégett a köztudatba, hogy a Dimitrije Tucović utcát, amelynek sarkán működött a Borovo cipőbolt (képünkön), a szabadkaiak csak Borovo utcaként emlegetik. Néhány év múlva már el kell majd mesélni a fiatalabbaknak, hogy miért.